چه زمانی اجازه ی استفاده از تلفن همراه را به فرزندانمان بدهیم؟

یکی از دغدغه های دنیای امروز برای والدین این است که فرزندم از ما درخواست تلفن همراه و تبلت میکند،چه زمانی این وسایل را در اختیار کودکانمان قرار دهیم؟چگونه استفاده از این وسایل را برای او محدود کنیم؟
وابستگی به وسایل الکترونیکی جدی ترین مسئله ای است که میتواند فرزندان ما را درگیر کند.

منظور از وابستگی چیست؟چه نوع وابستگی ای به کودکانمان آسیب میرساند؟
وابستگی آسیب رسان وابستگی ای است که فعالیت های زندگی روزانه ی کودکانمان را محدود کرده و زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار میدهد.وابستگی و اعتیاد به وسایلی مانند تبلت و موبایل را در اینجا میتوان تقریبا به یک مفهوم در نظر گرفت.سال های اولیه ی زندگی سال های بسیار مهم و اساسی در پرورش رشد و خلاقیت کودک میباشد. این خلاقیت با بازی کردن و تعامل با کودکان دیگر در آن ها شکل میگیرد و حال اینکه استفاده از این وسایل تمام انرژی و انگیزه کودک را برای بازی و فعالیت از کودک میگیرد،در واقع ما با در اختیار قراردادن این وسایل مانع رشد خلاقیت و تکامل مغزی در فرزندانمان میشویم.
در واقع استفاده از این وسایل باعث میشود که کودک از دنیای واقعی دور شود و در هنگام مشکلات،خشم،ناراحتی و استرس یه دنیای مجازی پناه ببرد.
یکی دیگری از مسائلی که ذهن والدین را به خود درگیر میکند این است که کودکانشان با دسترسی با اینترنت به هر نوع عکس و مطلبی دسترسی پیدا میکنند آیا دیدن تصاویر نامناسب با بلوغ زودرس در کودکان مرتبط است؟
بلوغ جسمی بعد از بلوغ فکری اتفاق میفتد پس دیدن این تصاویر نه تنها کنجکاوی آن ها بیشتر میکند و آن ها را به جست و جو در صفحات دیگر هم سوق میدهد بلکه در روند بلوغ زودرس آن ها هم بسیار موثر میباشد.

برای مبارزه با این مسائل چه باید بکنیم؟
استفاده از این وسایل را برای کودکان محدود به ساعات خاصی کنیم مثلا اگر این کار ها را انجام دادی یک ربع میتوانی از تبلتت استفاده کنی در غیر این صورت نه!در مقابل کودکانتان قاطع باشید

استفاده از اینترنت را و برنامه های مجازی حتما با نظارت والدین صورت بگیرد.

اگر کودکتان تصاویری نامناسب را در صفحات مجازی مشاهد کرد و از شما راجع به آن سوال کرد هرگز آن ها را دعوا و سرزنش نکنید و برای پاسخ به سوالش برای او وقت بگذارید از یک روانشناس در زمینه ی مسائل کودک کمک بخواهید.در نظر داشته باشید اگر کنجکاوی کودک برطرف نشود به سراغا افراد و منابع دیگری برای پاسخ دادن به این سوال خواهد رفت…

علاوه بر تاثیرات موبایل برای روی روان کودکانمان این وسایل بر روی جسم آن ها هم تاثیرات نامناسبی میگذارند.تحقیقات نشان میدهد استفاده ی مداوم از این وسایل موجب شکل گیری بیماری های مانند سرطان و تومور در آن ها میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *