هر آنچه درباره فندک زیپو باید بدانید (قسمت اول)

فندک زیپو

فندک های مختلف، به خصوص فندک های تولید شده در کمپانی زیپو، همواره جزو ارزشمندترین هدایا، محسوب میشوند. طراحی های خاص و زیبا، کیفیت متریال بالا و حتی  صدای دلنشین! حاصل از باز و بسته کردن درب فندک، همگی جزو مواردی است که این محصول را حتی برای افراد غیر سیگاری! جذاب می نماید. این هدیه بسیار ارزنده، دارای رنج قیمتی بسیار متفاوت از حدود صد هزار تومان تا چند میلیون تومان میباشد. بنابراین نباید انتظار داشت که همه ی این مدل ها دارای کیفیت مشابهی باشند! در ادامه به صورت کلی، طیف های قیمتی شناخته شده زیپو و مزایا و معایب هرکدام را مرور خواهیم کرد:

۱٫مدل های زیپو ساده رنگی:

این دسته از فندک های زیپو، جزو دسته بندیهای با قیمت مناسب تر محسوب میشوند و دارای رنج قیمتی در حدود ۱۰۰-۲۰۰ هزار تومان میباشند. نقطه ضعف اصلی این مدل ها این است که ممکن است در اثر استفاده و به مرور زمان، رنگ بدنه ی آنها به خصوص در قسمت تماس با انگشت شست تغییر کند و کمرنگ شود. فراموش نکنید که این مدل ها در رنج قیمتی بسیار مناسبی قرار دارند و به نسبت قیمت خود بسیار ارزنده هستند.

۲٫مدل های زیپو براق:

این دسته از مدل های زیپو، دارای ظاهری بسیار جذاب و براق هستند. معروفترین مدل محبوب در این زمینه مدل زیپو ۱۵۰zl یا زیپو Black Ice میباشد که جزو پرفروشترین محصولات تاریخ کمپانی زیپو محسوب میشود. رنگ Black Ice رنگ خاصی است که جزو علایم انحصاری ثبت شده شرکت زیپو محسوب میشود و ترکیبی خاص دارد که در هر زاویه ای از نور به یک سبک دیده میشود. در بعضی زوایاا کاملا مشکی!، در بعضی از زوایا کاملا نقره ای و حتی گاهی به حدی براق و مشابه آیینه!!

نقطه ضعف اصلی این مدل ها در این است که اثر انگشت غالبا به طور واضح روی بدنه ی اینها باقی میماند و نیاز است که گهگاه سطح اینها با یک تکه پارچه تمیز شود.

توجه داشته باشید که رنگ Black Ice تا حدی محبوب و متداول است که زمینه ی رنگ مورد استفاده در بسیاری از مدل های دیگر کمپانی زیپو میباشد. رنج قیمتی این مدل ها از حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان میباشد و در رنج قیمتی متوسط (رو به پایین)، قرار میگیرند.

۳٫مدل هایی زیپو با طراحی برجسته:

این دسته از مدل ها، مدل هایی هستند که به نحوی دارای طراحی برجسته و بدنه ی سنگین تر هستند و غالبا رنج قیمتی بالاتر (از حدود ۲۵۰ هزار تومان) به بالا دارند.

 

 

پسوندهای متداول در اسامی زیپو:

 

دو  پسوند مورد استفاده متداول در نامگذاری های فندک های زیپو، عبارتهای zb به معنای (Zippo Border) و zl به معنای Zippo logo میباشد. به عنوان مثال ۳ مدل فندک ۲۱۸ و ۲۱۸zl یا ۲۱۸zb را در نظر بگیرید:

هر ۳ مدل فوق بر پایه ی مدل ۲۱۸ هستند و تنها تفاوت در جزییات مشخص در شکل است. مدل های Zb عمدتا دارای حاشیه هستند. مدل های zl دارای عبارت Zippo برروی خود (عموما در گوشه ی پایین سمت چپ) هستند و مدل های ساده و بدون Zb/Zl، ظاهری ساده دارندو عبارت Zippo بر روی بدنه ی آنها حک نشده است. (توجه شود که این موضوع، هیچ نقطه ضعف خاصی و یا نقطه قوت خاصی محسوب نمیشود و تنها جزیی از طراحی آنها محسوب میشود).

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *