جواهرات نقره و نگه داری از آن ها

جواهرات نقره

 

جواهرات نقره و نگه داری از آن ها

 

مردم برای دهه های متمادی نقره را نشانه ای از  ثروت می دانستند. به عنوان مثال در قدیم اگر قاشق نقره در خانه ای پیدا می شد، حاکی از ثروتمند بودن اعضای آن خانه بود. نقره ی خالص، فلزی نرم و آسیب پذیر است. به همین دلیل است که به طور معمول برای تولید زیورآلات آن را با سایر فلز ها ترکیب کرده تا محصولی با دوام تولید شود. در این میان آلیاژی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، نقره ی استرلینگ نام دارد. این آلیاژ شامل ۹۲٫۵ درصد نقره و ۷٫۵ درصد مس است. اگرچه سایر فلز ها نیز می توانند ۷٫۵ درصد ناخالص را تشکیل دهند، اما قرن ها آزمایش، مس را به عنوان بهترین فلز همراه معرفی کرده است. مس می تواند سختی و دوام نقره را افزایش دهد بدون آنکه رنگ زیبای آن را از بین ببرد. همچنین مقدار کم مسی که به این آلیاژ اضافه می شود، تاثیر بسیار کمی بر ارزش فلز دارد. البته باید توجه داشته باشید که قیمت زیورآلات نقره تحت تاثیر هنر، مهارت و پیچیدگی طرحی است که بر روی آن ها کار می شود. عده ای از مردم نقره ی استرلینگ را جایگزین ارزان تری برای طلا می دانند.

طراحان جواهر در حال حاضر از بزرگترین طرفداران نقره ی استرلینگ هستند. از آنجایی که این آلیاژ نقره قابلیت شکل پذیری بیشتری دارد، برای طراحان آسان تر است که در طرح های خود از این ماده استفاده کنند. آن ها می توانند طرح های بدیع خود را با نقره ی استرلینگ به واقعیت تبدیل کنند.  جواهراتی که در آن ها نقره ی استرلینگ به کار رفته است، ترکیب عالی ای از زیبایی و استحکام را در خود دارند.

 

ست نقره زیبا

در کشور آمریکا بیشتر محصولات نقره که از نقره ی مرغوب و با کیفیت ساخته شده اند، با علامت “خوب” یا ” با کیفیت” مهر می شوند. این علامت در واقع نشان دهنده ی کیفیت فلز گران بهایی است که در ساخت آن جواهر به کار رفته است. تحت قوانین فدرال این کشور، این علامت باید در کنار نشان تجاری سازنده ی جواهر قرار بگیرد.

با مراقبت مناسب، نقره ی شما می تواند سال های زیادی دوام بیاورد. برای به حداقل رساندن آسیب به جواهرات نقره ی خود، بهتر است آن ها را در کیسه ها ی پارچه ای و یا در یک محفظه جداگانه از سایر جواهرات خود نگه داری کنید. در زمانی که از مواد شیمیایی خانگی مانند سفیده کننده و یا آمونیاک استفاده می کنید، همچنین به هنگام شنا در آب های کلر دار مانند استخر ها، از به همراه داشتن زیورآلات نقره اجتناب کنید. چرا که این مواد شیمیایی می توانند به نقره آسیب برسانند.

نقره به طور طبیعی با گوگرد و سولفید هیدروژن  موجود در هوا، واکنش می دهد و سیاه می شود. شما می توانید زیورآلات نقره ی خود را تمیز کنید. برای این کار می توانید از پولیش های مخصوص نقره و یا پارچه های مخصوصی که در تمام فروشگاه های کامپیوتری سخت افزار وجود دارند، استفاده کنید. سیاهی های نقره به راحتی پاک می شوند. البته بهترین راه حل برای جلوگیری از به وجود آمدن آن ها این است؛ که از جواهرات نقره ی خود استفاده کنید. اما تمیز کردن مداوم جواهرات نقره می تواند آن ها را از شر این لکه های سیاه نجات دهد و درخشش آن ها را حفظ کند. راه حل های متنوعی برای پاک کردن نقره وجود دارد. اما ما در اینجا بهترین راه حل خانگی آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

اگر می خواهید چند قطعه ساده نقره مانند گوشواره و یا حلقه را پاک کنید ما برای شما راه حل ساده ای داریم. البته دقت کنید که چسب و یا سایر مواد شیمایی بر روی زیور آلات شما نباشد. چرا که ممکن است این مواد با هم واکنش داده و به جواهر نقره ی شما آسیب برساند.

داخل یک کاسه را با فویل آلومینیمی بپوشانید به طوری که قسمت براق بالا قرار بگیرد، سپس یک قاشق غذاخوری نوشابه در آن ریخته و نقره های خود را در کاسه قرار دهید. سپس تا جایی که نقره ها را کامل پوشش دهد، به کاسه آب جوش اضافه کنید. این سبب می شود تا گرده ها از نقره جدا شده و به آلومینیم بچسبند. برای چند ثانیه جواهرات خود را در آب رها کنید تا گرده های نقره از آن جدا شود. هر چه نقره ی شما سیاه تر باشد، باید زمان بیشتری را در این کاسه بگذراند. سپس با احتیاط نقره ها را از این محلول در آورده، آن ها را بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شوند. این کار درخشش اولیه را به زیورآلات نقره ی شما باز می گرداند.

همنطور که گفته شد،  راه حل فوق تنها روش برای زدودن گرده های نقره نیست. ولی توجه داشته باشید که برای تمیز کردن ساعت و ظروف نقره ای با ارزش، بهتر است از پاک کننده های مخصوص نقره استفاده کنید.

ظرف نقره

نکات زیر را در هنگام تمیز کردن جواهرات نقره ی خود به خاطر بسپارید:

هیچ گاه برای تمیز کردن جواهرات نقره ی خود به دنبال روش های سایشی نروید.

تمیز کردن جواهرات نقره ی شما با کمک خمیر دندان و یا نمک می تواند سیاهی های نقره را از بین ببرد اما در عین حال ی تواند منجر به ساییده شدن، خراشیده شدن و آسیب به آن شود. در صورتی که جواهر شما از درصد زیادی نقره برخوردار باشد، این روش حتی می تواند به نقره ی آن آسیب بزند.

قبل از به کار بردن روش های خانگی به خوبی در مورد آن ها تحقیق کنید و از عواقب آن مطلع باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *